Static HTML
Edukacija „Identifikacija darovitosti u školi“
Autor: Ana Vukojević, 22. 1. 2022.

Dana 22. siječnja održana je prva virtualna edukacija za stručne suradnike i učitelje u sklopu projekta „Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost“ udruge Klikeraj. Edukacija je održana na temu identifikacije darovitosti u školi te su u edukaciji sudjelovali i djelatnici naše škole: pedagoginja Ana Vukojević, knjižničarka Irena Bando, učiteljica informatike Anamarija Buzgo te psihologinja Martina Ivandić. Edukacija je usmjerena na razvoj kompetencija odgojno-obrazovnih djelatnika u području kreativnosti te smo se imali priliku upoznati s različitim strategijama i tehnikama identifikacije potencijalne darovitosti. Sudionike edukacije usmjerilo se na što sve treba obratiti pozornost prilikom uočavanja i procjene potencijalne darovitosti učenika.

Prema teoriji psihologa Josepha Renzullija, osim iznadprosječnih sposobnosti pojedinca, preduvjeti za razvoj darovitosti uvelike obuhvaćaju i kreativnost učenika te njegovu predanost zadatku, odnosno motivaciju. Poseban se naglasak stavlja na prikupljanje podataka iz više izvora informacija. Važno je uzeti u obzir standardizirane testove za procjenu sposobnosti koje provodi školski psiholog, školske ocjene učenika, ponašanje učenika koje se može procjenjivati pomoću različitih check-lista te subjektivne procjene i nominacije učitelja, roditelja ili vršnjaka. Učenici mogu pokazivati potencijalnu darovitost u različitim područjima; od matematičke i znanstveno-tehnološke, do verbalne, umjetničke i sportske darovitosti. Važno je naglasiti kako je nakon identifikacije potencijalne darovitosti pojedinih učenika potrebno veliku pažnju obratiti na daljnji rad i podršku potencijalno darovitim učenicima kako bi imali što bolju mogućnost ostvarivanja svog punog potencijala. Sudionici su kroz edukaciju upoznati sa šest različitih tipova potencijalne darovitosti i načinima pristupanja svakom od njih: uspješni tip, kreativni, skriveni, rizični, tip s dvostrukim potrebama te autonomni tip.

psihologinja Martina Ivandić