« Prosinac 2020 »

O školi

Naša  je škola jedna od dvije najstarije škole u gradu Osijeku. Smještena je u Donjem gradu, nedaleko od obale rijeke Drave. Dominira prostorom na križanju Crkvene i Zmaj Jovine ulice, između dvije crkve i stare tvornice za preradu kože.

Objekat škole je zaštićeni arhitektonski spomenik kulture, vrlo upadljivog estetskog izgleda, s mnogo detalja na svojoj fasadi i brojnim izraženim geometrijskim oblicima.

Školu pohađa oko 500 učenika u dvije smjene. Broji 45 zaposlenika.

Pohađala su je mnoga znamenita lica, a sada nosi ime u čast poznate spisateljice, nekadašnje učenice, Jagode Truhelke.

Hrvatska književnica i pedagoginja Jagoda Truhelka rođena je 5. veljače 1864. u Osijeku u obitelji učitelja  Antuna Vjenceslava i Marije. Od majke je nasljedila točnost i urednost, a od oca radišnost. Na mladu je Jagodu utjecala i njezina učiteljica Magdalena Šrepl, ali možda još i više župnik Stjepan Masper. Nakon završene učiteljske škole, dobiva prvo radno mjesto u Osijeku u djevojačkoj školi. Zbog bolesti iz Osijeka se seli u Zagreb, a onda dobiva posao u Gospiću. U Gospiću se ističe svojim radom te je imenovana učiteljicom u zagrebačkom Ženskom liceju. Za ravnateljicu Više djevojačke škole u Banja Luci postavljena je 1901., a kasnije i u Sarajevu. Od djetinjstva njeguje izrazitu ljubav prema hrvatskom jeziku te se to odrazilo i u njezinu profesionalnom životu zauzimajući  jedno od ključnih mjesta u njezinu radu. Posebnu je pozornost posvećivala govoru. Držala je kako se od pravilnog govora hrvatskog jezika mora početi još u roditeljskom domu. Kod učitelja traži disciplinu i samoodgoj. Zalaže se i za neke danas uobičajene metode rada - individualnog pristupa djeci i ustrajavanju na međusobnoj komunkaciji. Osim predanog rada u školi Truhelka surađuje u zagrebačkom listu Vijenac i sarajevskom listu Nada. Jagoda Truhelka, najuglednija hrvatska književnica za djecu nakon Ivane Brlić Mažuranić, umrla je 1957. u Zagrebu. Truhelka je najviše priznanja stekla pripovijestima za djecu Zlatni danci, po kojoj je i ušla u povijest hrvatske književnosti.