« Lipanj 2022 »

Digital Humanist

Digital humanists je mrežni eTwinning projekt koji se provodio virtualno u OŠ Jagode Truhelke od studenog 2019. do svibnja 2020., a nadovezuje se na Erasmus projekt KA1, koji se također provodi u našoj školi pod nazivom Kreativna integracija IKT u obrazovanju.

U projekt su bile uključeneTurska (osnivač projekta), Ukrajina, Azarbejdžan i Hrvatska, a cilj mu je osvijestiti važnost humanog pristupa korištenja IKT. U projektu se akcentirata važnost stvaranja uvjeta u školama za humani razvoj digitalnog građanina. To znači da je potrebno promišljati o pedagoškom aspektu korištenja IKT, a ne samo o njegovim kreativnim mogućnostima. Važno je poznavati pravilima, zakone, znati odgovornosti korištenja, utjecaj na psiho-fizičko zdravlje, poznavati pristojnu e-komunikaciju te  biti svjestan i upućen na opasnosti Interneta te se znati zaštiti od cvberbullinga.

Teme su se obrađivate s 8 učenika iz svake škole (zemlje) i nekoliko nastavnika. Kroz rad se nastojalo razviti one resurse koji će i drugim nastavnicima pomoći da osiguraju duhovni, moralni, socijalni i kulturni razvoj mladih ljudi u novom digitalnom dobu.

U našoj školi u projekt je bilo uključeno 8 učenika 5. c razreda. Voditeljica eTwinning projekta za našu školu bila je Irena Bando (školska knjižničarka), a suradnici na projektu bili su Vedrana Čerina (učiteljica Engleskog jezika) i Josip Šalavardić (učitelj Informatike).

Plan aktivnosti:

5. Digital Communication:
6. Digital Literacy:
Presentations & Videos / Protect Yourself&Protect Others
7. Digital Rights & Responsibilities:
8. Digital Health & Wellness:
9. Digital Security (self-protection):
Common Work
Digital Portfolio