Članak o glagoljici objavljen u Zborniku 36. PŠŠK

Autor: Irena Bando, 7. 5. 2024. 17:07

Članak o projektu Igrajmo se glagoljicom pod nazivom Glagoljica - umjetnička i digitalna čarolija za kreativno učenje autorica Irene Bando i Anite Drenjančević predstavljen u Zborniku radova 36. Proljetne škole školskih knjižničara.

Razmjena straničnika s OŠ don Mihovila Pavlinovića Metković

Autor: Irena Bando, 30. 4. 2024. 15:29

Razmjena straničnika OŠ Jagode Truhelke s OŠ don Mihovila Pavlinovića, Metković eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom3.
Učenici obje škole su izradili straničnike s imenima učenika na glagoljici i poslali poštom jedni drugima u škole.

Glagoljički inicijal

Autor: Irena Bando, 30. 4. 2024. 15:19

Radionica glagoljičkog inicijala u tehnici reljef u limu održana u OŠ Jagode Truhelke tijekom ožujka 2024. godine s učenicima 4. c i učiteljicom Silvijom Petrović i stručnom suradnicom knjižničarkom Irenom Bando.

Aktivnost je provedena u okviru eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom3.

[više]

Radionica na državnom skupu školskih knjižničara "Glagoljica-umjetnička i digitalna čarolija za kreativno učenje"

Autor: Irena Bando, 30. 4. 2024. 15:08

Na državnom skupu 36. Proljetnoj školi školskih knjižničara 23. travnja 2024. u Svetom Martinu na Muri voditeljice eTwinninga Igrajmo se glagoljicom3 Irena Bando i Anita Drenjančević održale su radionicu Glagoljica – umjetnička i digitalna čarolija za kreativno učenje.

Na radionici su predstavile brojne kreativne metode poučavanja glagoljice na inovativan i zabavan način.

Digitalni glagoljički inicijali

Autor: Irena Bando, 22. 3. 2024. 08:19

Napravilo se pomoću platforme Padlet

Izrada glagoljičkih inicijala u 3.b razredu

Autor: Anamarija Buzgo, 14. 3. 2024. 11:25

U utorak, 12.3.2024. učenici 3.b razreda izrađivali su glagoljičke inicijale. Cilj svakog djeteta je bio izraditi i ukrasiti svoj inicijal, inspiriran glagoljičkom azbukom koju su prethodno obradili.

[više]

Transliteracija latiničnog teksta u glagoljički

Autor: Irena Bando, 12. 3. 2024. 18:28

Učenici 3.b razreda u okviru eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom 3 proveli su aktivnost transliteracije latiničkog teksta u glagoljički

Prvo su učenici pomoću tableta očitavali QR kodove na kojima su bili zapisi - poznati citati o knjigama. Zatim su te zapise transliterirali na glagoljicu.

Radionica je rezultat integracijskog povezivanja aktivnosti poticanja čitanja, informatike i hrvatskog jezika koju su osmislile i vodile Irena Bando, školska knjižničarka i voditeljica ovog projekta, Liana Mur, učiteljica razredne nastave i Anamarija Bugo, učiteljica informatike.

Video-susret vršnjaka dviju škola

Autor: Irena Bando, 20. 12. 2023. 23:37

U okviru eTwinning prjekta Igrajmo se glagoljicom 3 dvije partnerske škole OŠ Jagode Truhelke i OŠ "Grigor Vitez iz Osijeka organizrale su online susret preko platforme  ESEP.

Tom prigodom su se učenici dviju škola predstavili i upoznali te zahvalili jedni drugima na dobivenim Božićnim čestitkama. Učenici su također pripremili prigodan Božićni program, a na kraju su svi zapjevali veselu Božićnu pjesmu Zvončići.

Božićna glagoljička radionica video

Autor: Irena Bando, 19. 12. 2023. 01:20

Božićne glagoljičke radionice

Autor: Irena Bando, 19. 12. 2023. 01:09

Radionica se sastojala od izrade sličica oslikanih konturnim bojama te pravljenjem čestitki za učenike OŠ "Grigor Vitez" iz Osijeka. Svaka je čestitka bila obogaćena Božićnom porukom koju je sačinjavala Božićna pjesma iz dječjih časopisa koje su učenici pronašli u školskoj knjižnici.

Radovi su predstavljali kuglice za bor, a bili su inspirirani glagoljičkim slovima.

Na kraju su učenici oslikavali straničnike za knjige inspirirane Božićnim motivima.

[više]

Radionica izrada loga u aplikaciji Sketch

Autor: Anamarija Buzgo, 4. 12. 2023. 11:16

Upoznavanje s glagoljicom

Autor: Irena Bando, 23. 11. 2023. 14:39

Učenici 4.c s učiteljicom Silvijom Petrović 10. studenog 2023. na satu likovne kulture i hrvatskog jezika učili su o glagoljici i njezinim značajkama.

Prvo su rješavali glagoljičku osmosmjerku, gdje su se uz pomoć glagoljičke azbuke upoznavali s glagoljičkim slovima. Potom su dobili zadatatak da napišu svoj inicijal na papir te pomoću tehnike točkanja nauče princip mješanja boja i stvaranja novih boja. Za taj način rada poslužili su se radovima francuskog slikara Georgesa Seurata.

Započeo međunarodni eTwinning projekt Igrajmo se glagoljicom3

Autor: Irena Bando, 16. 10. 2023. 20:59

Ovo je treća godina provedbe uspješnog projekta Igrajmo se glagoljicom u kojem sudjeluju učenici 4.c razreda, učiteljica razredne nastave Silvija Petrović, učiteljica informatike Anamarija Buzgo, učiteljica tehničke kulture i informatike Đurđica Janković i školska knjižničarka Irena Bando.

Osnovni cilj jprojekta je popularizacija glagoljičke kulturne baštine osvještavanjem važnosti kulturnog i nacionalnog identiteta i zajedničkog korijena i povezanosti slavenskih naroda.

Projekt će se odvijati tijekom ove školske godine, a obuhvaćat će aktivnosti razvoja kreativnosti, digitalnih kompetencija, raznih vještina komunikacije i suradnje, informacijske i čitalačke pismenosti, kao i istraživačko učenje.

U svakom će se mjesecu obrađivati neka tema (povijest, pismo, dizajn...) koji će se prezentirati kreativnom uporabom IKT.

Na kraju projekta, sve će biti prezentirano u e-knjizi koja će obuhvaćati radove učenika svih sudionika.

« Svibanj 2024 »