preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jagode Truhelke Osijek

Vijesti

KOKO U PARIZU U TELEVIZORU - DJELO ZA CJELOVITO ČITANJE I ISHOD B.4. primjer dobre prakse

Autor: Višnja Cvek, 10. 6. 2021.

U nastavi Hrvatskoga jezika kao djelo za cjelovito čitanje analizira se i roman Ivana Kušana Koko u Parizu

Ishodi na razini predmetnoga kurikuluma:

OŠ HJ B.5.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitom interesu potaknut različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta.

 

Zadatak je učenika prikazati djelo na kreativan, originalan način i pri tome razvijati stvaralačko mišljenje na temelju jezičnih vještina, aktivnoga rječnika i prethodno stečenih znanja. Učenik čitajući djelo istražuje, eksperimentira i slobodno radi na temi i fabuli djela povezujući ga s vlastitim iskustvom. Po završetku stvaralačkoga rada, ilustriranja, priprema se za izvedbu. Nakon vlastite izvedbe komentira i vrednuje uratke drugih učenika uspoređujući ih sa svojima.

 Učenicima je učiteljica Hrvatskoga jezika Vjekoslava Hrastović tijekom i nakon čitanja osmislila sljedeće aktivnosti:

1. zadatak prije čitanja - izrada televizora prema uputi:

a) priredi kartonsku kutiju i bijele papire (širinom manje od kutije), 2 kartonska tuljka od ubrusa

b) na kutiji napravi rupe sa strane tako da kroz njih mogu proći kartonski tuljci

c) prednju stranu kutije izreži i napravi prozorčić – veličina prozorčića i papira na kojima će se nalaziti okviri crteža treba biti jednaka

2. zadatak nakon čitanja djela:

  • kronološki ilustrirajte glavne događaje iz djela Koko u Parizu na određenim poljima papira
  • papire međusobno spojite ljepljivom trakom onako kako se odvija fabula
  • zalijepite/pričvrstite ih na tuljac i zatvorite kutiju
  • tijekom prepričavanja djela izmjenjujete slike prepričavajući i komentirajući pročitano djelo

 

 

Učenici su najprije mogli postavljati pitanja učeniku izlagaču/izlagačici o djelu, ilustracijama, načinu predstavljanja. Nakon toga su vršnjački vrednovali radove i predstavljanje drugih učenika prema opisniku:

  • kreativnost – ime djela, autor, naslov, urednost                   3- 2 -1
  • razumijevanje pročitanoga, cjelovitost prikazanoga            2- 1- 0
  • pravogovor                                                                            2- 1- 0
  • jasnoća i izražajnost izlaganja                                              2- 1- 0
  • opći dojam predstavljenoga                                                  1- 0

     

Učiteljica Hrvatskog jezika Vjekoslava Hrastović




Udžbenici
Lista linkova je prazna
Oglasna ploča
Školski jelovnik
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 10. 2011.

Ukupno: 424118
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
CMS za škole logo
Osnovna škola Jagode Truhelke Osijek / Crkvena 23, HR-31000 Osijek / os-jtruhelke-os.skole.hr / ured@os-jtruhelke-os.skole.hr
preskoči na navigaciju