Međunarodni projekt "Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja"

Autor: Irena Bando, 28. 4. 2023.

OŠ Jagode Truhelke iz Osijeka (Hrvatska) u partnerstvu s OŠ dr. Janeza Mencingerja iz Bohinjske Bistrice (Slovenija) bila je sudionica međunarodnog projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna mejaTaj se projekt provodi od 2013. u suradnji s hrvatskim i slovenskim školama u organizaciji HKD, Sekcije za školske knjižnice i ZBDS, Sekcije za šolske knjižnice. Projekt je pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

U ovom projektu su sudjelovali učenici 2.b i 6.a razreda naše škole s učiteljicom razredne nastave Lianom Mur i knjižničarkom Irenom Bando.

Provedba projekta je sadržavala program aktivnosti. Na početku školske godine partnerske škole su odabrale i čitale hrvatske i slovenske pisce, pa je hrvatska škola proučavala i čitala djela slovenske spisateljice Ele Peroci, zbirku priča Djeco, laku noć, a slovenska škola je odabrala djelo Ivana Kušana, Domaća zadaća.

Osim toga obje su škole istraživale povijest, kulturu i znamenitosti svoje zemlje te pripremile prezentaciju koju su predstavile na susretu partnerskih škola u Bohinjskoj Bistrici, 31. ožujka 2023. godine.

Tamo su prezentirali djela koja su obje škole čitale, a naši su učenici vrlo kreativno dramatizirali Macu papučaricu (Muca copatarica) na slovenskom jeziku. Tako smo na kreativan, maštovit, zanimljiv i originalan način pokazali kako čitanje doista ne poznaje granice.

Po završetku programa organiziran je kviz znanja u Kahootu, gdje su učenici u mješovitim skupinama odgovarali na pitanja o izabranom piscu, o velikanima po kojima partnerske škole nose imena i o raznim značajkama i specifičnostima Hrvatske i Slovenije.

U ovogodišnjem projektu sudjelovalo je 91 škola iz Hrvatske i Slovenije. Koordinatorica projekta za hrvatsku školu bila je knjižničarka Irena Bando, a za slovensku školu knjižničarka Urška Repinc.

« Svibanj 2024 »