Kreativna integracija IKT u obrazovanju-Metoda 3IKT

Mrežna stranica projekta: https://metoda3ikt.wixsite.com/3ikt

I ove godine, naša je škola uspješno aplicirala projekt Agencije za mobilnost i programe Europske Unije (AMPEU) u području stručnog usavršavanja u inozemstvu (KA1), te će 6 sudionika putovati na stručne seminare u nekoliko različitih država. U prijavnoj aplikaciji razrađen je projekt pod nazivom  „Kreativna integracija IKT u obrazovanju: Metoda 3IKT“ (https://metoda3ikt.wixsite.com/3ikt)  koja će dobivenim znanjima i iskustvima u inozemstvu eksperimentalno provesti inovativnu metodologiju  temeljenu na efektivnom korištenju IKT. Metodologija će obuhvaćati koncept trostrukog utjecaja IKT na odgoj i obrazovanje: IKT za motivaciju za učenje, IKT u procesu stjecanja znanja i IKT kao kreativno sredstvo za prezentiranje znanja. IKT će se nastojat staviti u samo one segmente učenja i poučavanja, gdje se pomoću njega dobiva dodana vrijednost, a koristiti će se isključivo u  međupredmetnom povezivanju integriranjem više nastavnih predmeta i područja.

U projekt je uključeno 15-ak učitelja i stručnih suradnika a provodit će se dvije godine. Na edukacju u inozemtvo uputit će se: Ana Vukojević, učiteljica produženog boravka; Vedran Čerina, učitelj povijesti; Vedrana Čerina, učiteljica engleskog jezika; Liana Mur, učiteljica razredne nastave i Irena Bando, školska knjižničarka. Voditeljica projekta je dr.sc. Irena Bando.

Priloženi dokumenti:
 ka1.jpg (56.91 KB)

Seminar „There Is an App for That! Exploring the Best Apps for Teaching and Student Learning“ (Barcelona, Španjolska)

Autor: Irena Bando, 1. 9. 2021.

Anamarija Buzgo, učiteljica informatike u razrednoj nastavi OŠ Jagode Truhelke sudjelovala je na seminaru There Is an App for That! Exploring the Best Apps for Teaching and Student Learning, koji se održao od 23. do 28. kolovoza 2021. u Barceloni, organiziran u sklopu Erasmus+ projekta (KA1) koji se provodi u školi.

Naglašavajući potrebe uvođenja tehnologije u nastavu kako bi osuvremenili pristup i više zainteresirali učenike, prvo je razrađen SAMR model. On omogućuje učiteljima nadograđivati svoju razinu upotrebe tehnologije kako bi, što je češće moguće, došli do završne razine „R“ kada od početnog pojedinačnog zadatka na papiru dobiju gotov projekt u digitalnom obliku u kojem je sudjelovao i učitelj i cijeli razred.

Polaznici su potom upoznali različite aplikacije za kreiranje sadržaja (Thinglink, Book Creator, Adobe Spark), aplikacije za učenje i praćenje napretka kroz kvizove (Edpuzzle, Socrative, Plickers, Peardeck), aplikaciju za suradnju (Goosechase Edu) te aplikaciju za komunikaciju (Flipgrid). Nakon svakog teorijskog upoznavanja pojedine aplikacije uslijedila je i praktična vježba izrade vlastitog sadržaja na pojedinim aplikacijama. Posljednji dio tečaja bio je prilika upoznati se s opasnostima na internetu i raznim materijalima dostupnim na internetu koji nam mogu pomoći u poučavanju istog. Tečaj je završen prezentacijom naučenog u nekoj od spomenutih aplikacija.

Slobodno vrijeme iskorišteno je za upoznavanje raznih znamenitosti Barcelone. Posjetili smo stadion Camp Nou, katedralu, popularne plaže, crkvu la Sagrada Familia, Casa Mila, gradsku četvrt Gracia te akvarij.

« Ožujak 2024 »