Učenici naše škole  5. i 6. razreda, skupine Prirodnjaci i Ekolozi, zajedno s nastavnicom prirode i biologije V. Ovničević, posjetili su Festival znanosti na MEFOS-u. Ovogodišnja tema bila je energija, a kroz zanimljivu radionicu “Kad kemija oživi” u biokemijskom laboratoriju učenici su mogli vidjeti kako energija djeluje u stvarnom svijetu – kroz pokuse, iznenađenja i zabavne reakcije.

Provedeno je više zabavnih i kreativnih aktivnosti:

Čarobni balon 

Pomiješali su sodu bikarbonu i ocat – i odjednom se balon počeo sam napuhivati. Nastao je plin koji je ispunio balon. Učenici su bili oduševljeni jer su vidjeli kako kemijska reakcija može ‘stvoriti’ pokret.

Pametna spajalica (nitinol)

Vidjeli su posebnu metalnu spajalicu koja ‘pamti’ svoj oblik. Kada se zagrije, vrati se u prvobitni oblik. Bilo je zanimljivo gledati kako toplina može utjecati na materijale.

Baterija iz limuna

Od običnog limuna napravili su malu bateriju. Povezivanjem metala u limunu dobili su električnu energiju. Učenici su shvatili da energiju možemo dobiti i iz svakodnevnih stvari.

Plesni čovječuljci

Papirnati čovječuljci počeli su se micati i ‘plesati’ zbog elektriciteta. Ova aktivnost bila je posebno zabavna jer su učenici vidjeli kako nevidljiva sila može pokrenuti predmete.

Svjetleće tekućine

U epruvetama su uspoređivali različite tekućine. Pod posebnim svjetlom neke su počele svijetliti. To je bio odličan primjer kako svjetlost može promijeniti način na koji vidimo stvari.

Balon u tekućem dušiku

Balon su stavili u jako hladan tekući dušik i on se – smanjio. Kad se ponovno zagrijao, vratio se u normalnu veličinu. Učenici su tako vidjeli kako temperatura utječe na zrak i volumen.

Na kraju možemo reći da je ova radionica bila puno više od običnog posjeta – bila je pravo malo istraživačko putovanje. Učenici su imali priliku učiti kroz vlastito iskustvo, promatranje i aktivno sudjelovanje, što je jedan od najzanimljivijih i najučinkovitijih načina učenja. Svaki pokus donio je novo iznenađenje, ali i novo razumijevanje – od toga kako nastaje plin koji napuhuje balon, do toga kako limun može proizvesti električnu energiju ili kako ekstremno niske temperature utječu na tvari.

Posebno je bilo lijepo vidjeti reakcije učenika – znatiželju, oduševljenje, smijeh i brojna pitanja. Upravo ta pitanja pokazuju da su učenici razmišljali, povezivali i pokušavali razumjeti pojave koje su promatrali. Tijekom radionice razvijali su i važne vještine poput promatranja, zaključivanja i suradnje u skupini.

Ovakve aktivnosti pomažu učenicima da shvate kako znanost nije samo sadržaj iz udžbenika, nego nešto živo, zanimljivo i prisutno u svakodnevnom životu. Vjerujemo da će ovaj posjet kod mnogih učenika potaknuti još veći interes za prirodu, istraživanje i otkrivanje svijeta oko sebe.

Slike pogledajte u fotoalbumu:

https://photos.app.goo.gl/up1EvR8iogtjhX4o7

Autor: Vesna Ovničević

Skip to content