Projekti o glagoljici
Glagoljički inicijal
Autor: Irena Bando, 10. 2. 2021.

Unutar višegodišnjeg projekta školske knjižnice „Igrajmo se glagoljicom“ s učenicima III. b OŠ Jagode Truhelke, početkom prosinca 2020., održala se edukativno-kreativna radionica „Glagoljički inicijal“.

Radionica se sastojala od razgovora o nastanku knjige (put od autora do čitatelja), gdje je knjižničarka pokazala knjigu „Priča o Avanu i Mrku“, koju je 2018.-2019. napisala bivša učenica škole Rebeka Glavaš. Također je učenicima pokazana nagrađena slikovnica bivše učenice Glorije Benčine „Ana u potrazi za djedom Božićnjakom“, koja je na natječaju „Moja prva knjiga“, 2014. dobila 1.nagradu. U razgovoru o tome kako nastaje knjiga, neki su učenici rekli da su pokušali napisati knjigu, ali da im to nije uspjelo.

Drugi dio radionice sastojao se od pretraživanja o glagoljici (starog hrvatskog pisma) na stranici projekta školske knjižnice „Igrajmo se glagoljicom!“. (https://igrajmoseglagoljicom.webador.com/). Na toj stranici nalazi se mnoštvo korisnog materijala za istraživanje glagoljice, kao i brojni projekti koji su na tu temu realizirani u našoj školi.

Nakon toga, učenici su se upoznali s glagoljičkim slovima te su vježbali poznavanje glagoljice rješavanjem glagoljičke osmosmjerke u kojoj su učenici trebali pronaći pojmove starih glazbala.

Zatim su na radionici pisali svoje ime na glagoljici te izrađivali svoj inicijal dodavajući razne dekoracije inspirirane glagoljičkim spomenicima. Radove su izrađivali tehnikom reljefa u limu, kako bi se dobio starinski izgled slova.

Po završetku radionice od učeničkih radova- glagoljičkih inicijala izrađeno je božićno drvce koje je krasilo školsko predvorje.

Radionicu je osmislila i vodila školska knjižničarka Irena Bando u suradnji s učiteljicom III.b Dobrilom Maričić