Projekti o glagoljici

1.nagrada za glagoljički triptih

Autor: Irena Bando, 15. 5. 2020.

Učenici 4.c osvojili su 1. nagradu s likovnim uratkom glagoljičkog triptiha na međupredmetnom likovnom natječaju Predstavljam se  svijetu.

OŠ Jagode Truhelke sudjelovala je na međupredmetnom likovnom natječaju Predstavljam se  svijetu, koji je krajem 1. polugodišta školske godine    2018./2019. raspisao Profil Klett.

U kategoriji "Oblikovanja suvenira" učenici 4.c razreda  Borna Ribić, Rajna Katančić i Jan Grbeša osvojili su  1.nagradu s likovnim uratkom glagoljičkog triptiha. Mentorice projekta bile su školska knjižničarka Irena  Bando i učiteljica 4.c Gordana Herhenreder.

Prijavljeni rad je proizišao iz višemjesečnog projekta školske knjižnice u kojem su učenici prvo pretraživali informacije o glagoljici na web stranici projekta o glagoljicizatim su sudjelovali u kreativnoj  radionici transliteracije božićnih poruka s latinice na glagoljicu. Tekstove na glagoljici su potom gravirali na limenu podlogu te ukrašavali glagoljički inicijal. Za svaki tekst su izradili  QR kod transliteracijom glagoljičkog teksta na latinicu. Po završetku radionice izabrana su tri najuspješnija rada, složena u triptih i poslana na natječaj, a preostali radovi su se uramili te se napravio stalni izložbeni postav u školi.

Nagrađeni rad ocjenjivačka komisija je opisala ovako:„U ovom radu odlično je prikazan spoj prošlosti i sadašnjosti, tradicije i suvremenosti. S jedne strane prikazana je glagoljica, staro hrvatsko pismo, koje govori o našoj prošlosti i važan je element Hrvatske kulturne baštine. S druge strane vidimo i bar-kod, vizualni element kojim se također komunicira – putem digitalne tehnologije. Potrebno je uzeti mobitel u ruku te putem aplikacije pročitati tekst koji je skriven. Funkcija suvenira nije samo estetska, već je i poučna.“

Dodjela nagrada bila je u Zagrebu, 1. 6. 2019. u Ateljeu Meštrović.

Kako bi naša škola također nagradila učenike, mentorice su odvele učenike u Muzej iluzija, a potom na  manifestaciju Cest is d Best.

« Ožujak 2024 »