> Događanja

Božićni ukrasi i čestitke inspirirani zlatovezom

Autor: Irena Bando, 17. 12. 2020.

Inspirirani zlatovezom učenici II.a izradili predivne ukrase i čestitke za Božić.

Božićne kuglice inspirirane zlatovezom

U sklopu višegodišnjeg projekta školske knjižnice “Slavonska ornamentika” s učenicima II. a OŠ Jagode Truhelke u prosincu 2020. organizirana je radionica izrade božićnih ukrasa inspiriranih zlatovezom.

Prije kreativne radionice učenici su u knjižnici trebali istražiti o zlatovezu koji je tipičan za slavonske krajeve. U razgovoru s knjižničarkom naučili su da je zlatovez poseban način vezenja sa zlatnim koncem kojim su se ukrašavale slavonske nošnje. Takva tehnika vezenja je zahtjevna, skupa i specifična, pa pravi zlatovez odlikuje zlatni vez samo na glavnoj strani odjevnog predmeta, dok se na poleđini konac gotovo i ne vidi. Ono što je učenicima bilo posebno zanimljivo da se nošnja nosila samo kada je bilo sunčano, jer se djelovi nošnje ukrašeni zlatovezom uglavnom nisu prali. Motivi na zlatovezu naglašavaju važnost plodnosti zemlje pa su to često pšenica i suncokret.

Budući da je tehnika vezenja zahtjevna čak i za odrasle osobe, na radionici se tehnika zlatoveza imitirala korištenjem konturnih zlatnih boja, crtajući linije i točke imitirajući zlatne niti.

Kako bi se tema povezala s Božićem, motivi za izradu ukrasa bili su kristali vode- snježne pahuljice.

Od oslikanih kuglica učiteljica II.a Gordana Herhenreder napravila je prekrasan prigodni pano, a također su učenici izradili i čestitke za Božić.

Radionicu je osmislila knjižničarka Irena Bando u suradnji s Gordanom Herhenreder.