> O školi
O školi

Naša  je škola jedna od dvije najstarije osnovne škole u gradu Osijeku. Smještena je u Donjem gradu, nedaleko od obale rijeke Drave. Dominira prostorom na križanju Crkvene i Zmaj Jovine ulice, između dvije crkve i stare tvornice za preradu kože.

Objekat škole je zaštićeni arhitektonski spomenik kulture, vrlo upadljivog estetskog izgleda, s mnogo detalja na svojoj fasadi i brojnim izraženim geometrijskim oblicima.

Dugi niz godina škola nije imala svoj povijesni identitet. Materijalni dokazi o školi pronađeni su i znanstveno obrađeni tijekom 2022. i 2023. godine. Dokumenti svjedoče da je objekat škole građen sredstvima grada Osijeka krajem devetnaestog stoljeća. Škola je otvorena za prve učenike u netom sagrađenom objektu 11. listopada 1883. godine.

Na dan 11. listopada 2023. godine svečano je obilježeno 140 godina od otvaranja škole u postojećem objektu.

Objekt škole temeljito je i kvalitetno obnovljen 2007. godine.

Školu posljednjih godina pohađa oko 450 učenika u dvije smjene. Broji 58 zaposlenika.

Pohađala su je mnoga znamenita lica, a sada nosi ime u čast poznate spisateljice Jagode Truhelke.

Hrvatska književnica i pedagoginja Jagoda Truhelka rođena je 5. veljače 1864. u Osijeku u obitelji učitelja  Antuna Vjenceslava i Marije. Od majke je nasljedila točnost i urednost, a od oca radišnost. Na mladu je Jagodu utjecala i njezina učiteljica Magdalena Šrepl, ali možda još i više župnik Stjepan Masper. Nakon završene učiteljske škole, dobiva prvo radno mjesto u Osijeku u djevojačkoj školi. Zbog bolesti iz Osijeka se seli u Zagreb, a onda dobiva posao u Gospiću. U Gospiću se ističe svojim radom te je imenovana učiteljicom u zagrebačkom Ženskom liceju. Za ravnateljicu Više djevojačke škole u Banja Luci postavljena je 1901., a kasnije i u Sarajevu. Od djetinjstva njeguje izrazitu ljubav prema hrvatskom jeziku te se to odrazilo i u njezinu profesionalnom životu zauzimajući  jedno od ključnih mjesta u njezinu radu. Posebnu je pozornost posvećivala govoru. Držala je kako se od pravilnog govora hrvatskog jezika mora početi još u roditeljskom domu. Kod učitelja traži disciplinu i samoodgoj. Zalaže se i za neke danas uobičajene metode rada - individualnog pristupa djeci i ustrajavanju na međusobnoj komunkaciji. Osim predanog rada u školi Truhelka surađuje u zagrebačkom listu Vijenac i sarajevskom listu Nada. Jagoda Truhelka, najuglednija hrvatska književnica za djecu nakon Ivane Brlić Mažuranić, umrla je 1957. u Zagrebu. Truhelka je najviše priznanja stekla pripovijestima za djecu Zlatni danci, po kojoj je i ušla u povijest hrvatske književnosti.

« Svibanj 2022 »