2022-01-27 22:16:47

Evaluacija Erasmus+, KA1 broja uključivanja u Virtualne dane darovitih i analiza korištenih alata

Jedan od pokazatelja razvoja digitalnih kompetencija u školi i efikasnost primjene Metode 3IKT, koji su se ujedno postavili kao krajnji cilj projekta Erasmus+, KA1 pod nazivom Kreativna integracija IKT u obrazovanju: Metoda 3IKT, praćenje je broja uključivanja sudionika (učenika i učitelja) u Virtualne dane darovitih, odnosno kreativnu izradu digitalnog sadržaja. 

Uspoređivale su se dvije godine uključivanje u aktivnosti Virtualnih dana darovitih (2020. i 2021.) gdje je uključenost učenika u drugoj godini porasla za 13 %. Isto tako, angažman učenika u ostalim aktivnostima se povećao (glasanje za najbolji rad 27%,  a uključenost učenika u kviz znanja za 71%). Rezultati analize uključivanja učitelja u aktivnosti pokazuju povećanje učitelja razredne nastave za 63%. Broj digitalnih radova u drugoj godini povećao se za 35 %, a promjena vrste digitalnih radova primjećuju se najviše u izradi multimedijskih prezentacija, videozapisa i izradi e-knjiga i slikovnica.

Programi koji su se koristili za izradu digitalnih radova su za:

multimedijske prezentacije: Prezi, Windows Movie Maker, Spark Adobe i Genially videa i radijski snimci: Imovie, Tik-Tok, Filmora, Movavi i MoShow virtualne izložbe: Emaze i Inshot digitalni plakati: Postmaker interaktivi digitalni plakati i pozivnice: Piktochart i Canva interaktivne igre: Staedtler, World Wall, Photo Maker i Sutori e-slikovnice i e knjige: Bookcreator, Learnigapps i Piktochart

Predstavljen projekt prikazuje proces učinkovitog rješavanja problema nedostatka digitalnih kompetencija i metodologije korištenja IKT odlaskom na edukacije u inozemstvo. To potvrđuju kvantitativni rezultati gdje je vidljiv porast broja učenika i nastavnika koji na uspješan način eksperimentiranje s novim alatima u realizaciji maštovitih digitalnih uradaka.

 


Osnovna škola Jagode Truhelke Osijek