2010-05-20 09:13:00

Izložba u školskoj knjižnici

„Jagoda Truhelka – spisateljica i učiteljica“

Izložba o Jagodi Truhelki, povijesnoj osobi po kojoj naša škola nosi ime, otvorena je u našoj knjižnici 3. veljače 2010. god. povodom dana škole. Izložba je bila otvorena dva tjedna, a sadržavala je njezine knjige, povijesne fotografije i dokumente iz različitih izvora. Iako je naša škola bogata materijalima o Jagodi Truhelki, potražili smo građu i od Gradske i sveučilišne knjižnice iz Osijeka te smo time ostvarili uspješnu međuknjižničnu suradnju.

Na otvorenju su sudjelovale učenice 4. a razreda koje su pripremile simpatičan igrokaz o Jagodi Truhelki.

Izložba je bila vrlo posjećena i uspješno realizirana što pokazuje knjiga utisaka koja je puna pozitivnih komentara gostiju, naših učenika i učiteljica:

„U vrlo ugodnoj atmosferi okružen učenicima i učiteljima, doživjeh potpuni doživljaj duha ove škole - duha Jagode Truhelke“ (ravnatelj škole Franjo Vukelić)

„Meni se izložba jako svidjela zato što je bilo puno njezinih slika, bilo mi je zanimljivo vidjeti njezin rukopis, pisma i njezinu obitelj“ (učenica Matea Dent)

„Izložba je zanimljiva i učenicima i odraslima. Pruža nam opipljive dokaze jednog prošlog vremena, potiče znatiželju i približava Jagodu i njena djela“ (učiteljica Gordana Herhenreder)

„U izložbu je vidljivo uloženo mnogo truda i ljubavi. Svaka čast učenicima“ (roditelj Hrvoje)

„Bilo nam je veoma ugodno na izložbi. Saznali smo mnogo o književnici i učiteljici po kojoj naša škola nosi ime“ (učiteljica Liana Mur) 

Na izložbi smo naučili o Jagodi Truhelki:

Svi pisani izvori o Jagodi navode da je ljubav prema učiteljskom zvanju i predanost prema radu naslijedila od oca Vjenceslava, a od majke Marije dobiva sustavnost, točnost i urednost, dok  su ostale osobe koje su ostavile veliki utjecaj na razvoj i usmjeravanje Jagode Truhelke bile njezina učiteljica Magdalena Šrepl, koja joj je pomogla u upoznavanju narodne književnosti i osječki župnik Stjepan Masper, koji je utjecao  na oblikovanje Jagodina  duha.

Jagoda postaje učiteljica, ravnateljica, spisateljica i kritičarka. Buntovni duh i ljubav prema pravednosti, istini i časti često koristi u svojim izjavama o odnosu učenik i nastavnik, u stavovima o moralu učitelja i važnosti žene u društvu.

Najvrjedniji dio njezina književnog stvaralaštva jest niz knjiga posvećenih djeci, gdje posebno naglašava ljubav prema hrvatskom jeziku.

Iako je nakon Ivane Brlić - Mažuranić bila najuglednija književnica za djecu u prvoj polovici 20. stoljeća, veliki dio svojega života posvećuje organizaciji nastave  gdje na prvo mjesto stavlja potrebe pojedinca, tj. individualni pristup svakom djetetu, naglašavajući važnost duhovnog moralnog razvoja gdje smatra da prvo učitelji trebaju pružati djeci primjer. Uz moralni odgoj veliku pozornost poklanja estetskom odgoju (posebno crtanju i glazbi) te u organizacijama  školskih priredbi u kojima su zajedno sudjelovali nastavnici i učenici.

Budući da je smatrala da je učiteljski poziv veoma zahtjevan, sav svoj život posvećuje i  kroz praksu i teoriju svom učiteljskom zvanju te se smatra da iz tog razloga nije osnovala svoj obiteljski život.

Naša škola nosi njeno ime od 1991. god. Je li razlog tome to što je Jagoda rođena u Donjem gradu (u Labudovoj ulici) gdje je pohađala upravo našu školu, dok je njezin  otac Antun Vjenceslav Truhelka 1859. godine bio ravnatelj naše škole (tadašnje Trivijalne škole) ili je možda je  već tada ostavila duh u našoj školi koji se osjeća sve do danas. Taj duh očituje se kroz razne kreativne radionice koje se ovdje konstantno odvijaju i kroz niz educiranih učiteljica koje vrlo kvalitetno rade s djecom.

                                                                                                      Irena Bando

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.


Osnovna škola Jagode Truhelke Osijek