Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Klaudija Hogl, 8. 1. 2018.

RECI NE OVISNOSTI

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15. studenoga do 15. prosinca svake godine, održane su radionice pod nazivom „Prevencija ovisnosti“ za učenike šestih razreda. Svaki razredni odjel je unutar dva školska sata obradio temu ovisnosti kroz zanimljive aktivnosti u kojima su svi učenici trebali sudjelovati.

Najprije je proveden kviz o osnovnim činjenicama i zanimljivim podacima o ovisnosti u kojem su učenici trebali argumentirati svoj stav slažu li se pojedinom tvrdnjom ili ne, pri čemu su naučili nove pojmove o tome što je ovisnost i koje vrste ovisnosti postoje. Nakon toga su za svaku pojedinu ovisnost (pušenje, alkohol, droga, kocka i klađenje, internet) određivali zdravstvene i društvene posljedice te u skupini dovršavali priču koja je uključivala sklonost tinejdžera eksperimentiranju. Zatim su u paru učili kako reći ne ovisnosti ukoliko ih netko nudi ili nagovara na sredstvo ovisnosti, a na kraju su se kroz igru pantomime podsjetili kojim se sve slobodnim aktivnostima mogu baviti kako ne bi višak slobodnog vremena proveli u eksperimentiranju sa sredstvima ovisnosti.

Učenici su pokazali veliki interes za navedenom temom i aktivnostima, a nakon radionica su popunjavali pripremljeni pano RECI NE OVISNOSTI s vlastitim kreativnim idejama.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

Sanja Grizelj, školska psihologinja

« Ožujak 2024 »