Školska godina u znaku e-dnevnika

Autor: Klaudija Hogl, 26. 5. 2017.

STARI DNEVNICI OTIŠLI U PROŠLOST

Ove školske godine stari zeleni dnevnici otišli su u prošlost, a zamijenio ih je e-dnevnik. Sada nastavnici sve upisuju u računalo. Svi smo dobili svoja korisnička imena i svoje lozinke u Carnet-ovom sustavu, uključujući i nastavnike, a pomoću toga možemo koristiti carnet webmail i druge stvari, uostalom, tako i koristimo e-dnevnik. Lozinke i korisničko ime mogli su dobiti i roditelji koji su željeli.

Prednost je što sada u svakom trenutku, ako imamo pristup internetu, možemo imati uvid u svoje ocjene, prosjeke iz svih predmeta te bilješke nastavnika. Kad pišemo ispite mogli smo vidjeti i prije jer je na web stranici škole bio raspored ispita, no sad je sve nekako dostupnije. Učenicima se e-dnevnik sviđa više od starog, ali je nekima i problem to što im roditelji odmah mogu vidjeti ocjene (pod uvjetom da znaju lozinku) te dobivaju obavijesti o izostancima tako da više nema varanja. Nastavnicima se također sviđa e-dnevnik, ali je nekima u početku bilo teško naviknuti se. Predmetni nastavnici mogu vidjeti samo svoj predmet i to samo u razredima u kojima predaju, a razrednici mogu vidjeti ocjene iz svih predmeta učenika iz njihovog razreda, izostanke i ostale podatke.

Nastavnicima se lozinka mijenja nakon svake odjave, a ako e-dnevnik ne koriste deset minuta, on im se zatvori. Uz sve to i dobar sigurnosni sustav e-dnevnika, vrlo ga je teško hakirati, no ne i nemoguće za izvrsne informatičare.

Roditeljima se e-dnevnik sviđa jer mogu u svakom trenutku vidjeti ocjene svoje djece i njihove izostanke pa ne moraju tako često na informacije.

E-dnevnik je dobra zamjena starim dnevnicima i puno je praktičniji.

Zara Bičvić, 6.a

« Ožujak 2024 »